האם כדאי להקדים תשלומים?

shutterstock_1570353331

האם כדאי להקדים תשלומים בעת רכישת דירה?

בחוזה רכישת נכס, או באחד מנספחיו מופיע לוח התשלומים.

חשוב לציין כי לעיתים (ובעיקר בעסקאות רכישה של נכס מיד 2) יש לנו אפשרות להשפיע על לוח התשלומים (לוחות זמנים וגובה התשלום).

הבנה ותכנון לוח תשלומים חשוב מאוד בעיקר כדי לאפשר לנו לעמוד בתנאי החוזה.
חשוב להבין שקיימים לעיתים גורמים נוספים אשר משפיעים על לוחות התשלומים כגון: היתר בנייה, משכנתא ושעבודים נוספים על הנכס הקיים שלנו ו/או על הנכס הנרכש.

בכל עסקה אני מקפיד 'לשים על השולחן' את עניין הקדמת התשלומים. להוציא מקרים בהן המוכר (קבלן/פרטי) לא מאפשר להקדים תשלומים מסיבותיו הוא.

מה ניתן להרוויח או להפסיד מעצם ההקדמה? להלן מספר נקודות לבחינה:

ריביות משכנתא: ריביות המשכנתא מקובעות רק בעת ביצוע (משיכת כספים). לכן, אם אתם חוששים שריביות משכנתא יעלו, נכון לשקול בחיוב הקדמת תשלומים.

תזרים: הקדמת תשלומי משכנתא משמעותן תחילת התשלום החודשי, ולכן חשוב לוודא שיש יכולת תזרימית כזו, במידת הצורך ניתן לבקש גרייס חלקי על חלק מהתשלומים ובכך להפחית לתקופת הגרייס את גובה התשלום (לדוגמא, אם משלמים במקביל שכירות..) חשוב לציין שאישור תקופת גרייס הינה בכפוף לאישור הבנק. חשוב להבין מהן משמעויות הגרייס.

מדד תשומות הבניה: רלוונטי רק לרכישה מקבלן. מדד שמפורסם אחת לחודש ומצביע על השינוי בעלויות התשומות לבניה: כח אדם חומרים וכו. בעת כל תשלום יבדק בכמה אחוזים השתנה מדד זה למול מדד הבסיס (בעת חתימת החוזה) ולתשלום יתווסף גובה השינוי. לווים שמעוניינים להמנע מעליה זו נכון שישקלו הקדמת תשלומים. גובה התייקרות התשומות יכול להיות אחוזים לא מבוטלים.

מע"מ: רלוונטי רק לרכישה מקבלן. שינוי של המע"מ יתבטא בעת ביצוע כל תשלום. לווים החוששים מעליה של המע"מ, נכון שישקלו הקדמת תשלומים.

חשוב לציין שישנם תבחינים נוספים על פי מאפייני העסקה, הלווים, תנאי השוק ולוחות הזמנים ושההחלטה בדבר הקדמת תשלומים היא אינדבדואלית ויש לקבל אותה תוך ניתוח והבנת המשמעויות והסיכונים הפרטיים.

כחלק מתהליך הליווי שלי למשכנתאות אני מקיים שיח מעמיק בנושא עם הלקוחות על מנת שיוכלו לקבל החלטה על בסיס ניתוח מקצועי, מעמיק והבנת המשמעויות בתסריטים השונים.

מוזמנים ליצור קשר בטופס שבתחתית הדף.

או בטלפון 052-9284801

בהצלחה

מי אני  |  כיצד בוחרים יועץ משכנתאות | עמוד הבית

מוזמנים לשתף את הפוסט

קראו עוד..

ייעוץ ותיווך נדל"ן

אני מתחייב לייעוץ הכי אובייקטיבי, מקצועי, אישי ואיכותי שיש. רן ברין ציוץ אמל"ק: צריכים משכנתא? ו/או מוכרים נכס? ו/או קונים נכס? ברין זה בית! מטריה

לייעוץ כלכלי, אישי ומקצועי ולחיסכון במשכנתא צרו קשר עכשיו